Zawodowi myśliwi, pracownicy służb mundurowych i stali bywalcy strzelnic powinni koniecznie zaopatrzyć się w kolimator, zwany inaczej celownikiem kolimatorowym. Jest to nowoczesne urządzenie wyposażone w nieskomplikowany układ elektroniczny, które skutecznie zastępuje klasyczną muszkę bądź szczerbinkę. Jego działanie opiera się przede wszystkim na uzyskiwaniu wiązki światła o niewielkiej rozbieżności.

Ogólna charakterystyka i zasady dotyczące prawidłowego ustawiania

Zawodowi myśliwi, pracownicy służb mundurowych i stali bywalcy strzelnic powinni koniecznie zaopatrzyć się w kolimator, zwany inaczej celownikiem kolimatorowym

Standardowy kolimator jest zasilany baterią, choć na rynku znajdziemy też modele z ogniwami solarnymi, czyli przystosowane do przekształcania ciepła z promieni słońca na energię elektryczną. Sprzęt ten umożliwia użytkownikowi broni widzenie czerwonej kropki, która pojawia się zawsze w soczewce. Dzięki temu wyraźnemu skróceniu ulega czas niezbędny do wycelowania w konkretny obiekt (np. dzikie zwierzę, wroga lub tarczę). W porównaniu do zwykłej lunety nie wymaga całkowitego zamykania jednego oka, a dodatkowo zwiększa komfort strzelania w mocno ograniczonych warunkach oświetleniowych – zwłaszcza po zapadnięciu zmroku czy przy gęstej mgle. Poprzez swoje właściwości omawiany celownik daje dysponującej nim osobie ogromną przewagę nad groźnym przeciwnikiem lub potencjalną zdobyczą. W przypadku jednostek biorących udział w zawodach pozwala natomiast na osiąganie lepszym rezultatów. Montuje się go zazwyczaj na specjalnej szynie RIS. Jeśli chodzi o ustawianie, to odbywa się ono za pomocą mechanicznej regulacji pokręteł w pionie oraz poziomie. Trzeba zrobić to umiejętnie, tak aby punkt celowania został idealnie zgrany z puntem trafienia.

Rodzaje dostępne w sklepach

Kolimator występuje w kilku wersjach zróżnicowanych pod względem konstrukcji

Kolimator występuje w kilku wersjach zróżnicowanych pod względem konstrukcji. Największą popularnością cieszą się modele zamknięte, które do złudzenia przypominają lunety i znajdują szerokie zastosowanie choćby w myślistwie. Ich kluczową zaletą jest to, że gwarantują optymalną osłonę przez niekorzystnym działaniem słońca. Alternatywę stanowią egzemplarze otwarte, charakteryzujące się uproszczoną budową (dioda, ramka i zestaw szybek). Dają całkiem dobry wgląd w otoczenie i są ponadprzeciętnie lekkie, dlatego świetnie sprawdzają się przy wiatrówkach i replikach broni typu AiR Soft Gun. Na uwagę zasługują jeszcze z pewnością modele hologramowe – z punktem wpadającym bezpośrednio do ludzkiego oka. Niweluje to niepożądane zjawisko paralaksy, czyli pozornej zmiany położenia obiektu. Takie urządzenie okazuje się nieoceniony w sytuacji, gdy zachodzi konieczność strzelania z bardzo dużej odległości.