Buty taktyczne to konstrukcje przeznaczone dla osób pracujących w służbach mundurowych i przemieszczających się często po trudnym terenie. Doskonale sprawdzą się choćby podczas prowadzenia działań militarnych, polowania na dziką zwierzynę, wędrowania po górskich szlakach, wyprawy survivalowej do lasu, uczestniczenia w grach taktycznych czy pokonywania parku linowego Muszą być przede wszystkim wystarczająco wygodne i jednocześnie odporne na uszkodzenia.

Ergonomiczna budowa i właściwy rozmiar to parametry najbardziej pożądane

Wybierając buty taktyczne, w pierwszej kolejności zainteresujmy się materiałem, z jakiego zostały wykonane. Godne polecenia są w szczególności modele ze skóry naturalnej licowej, ewentualnie nylonu balistycznego lub cordury. Charakteryzują się bowiem zaskakującą lekkością, dobrą przewiewnością (cyrkulacja powietrza), nieprzepuszczalnością wilgoci, wysoką trwałością i optymalną ochroną stopy przed urazami. Pamiętajmy jedynie, aby nie zawierały jakichkolwiek elementów metalowych, gdyż wiąże się to ze zwiększeniem wagi oraz brakiem możliwości przechodzenia przez detektory. A to z kolei znacznie niweluje codzienny komfort użytkowania. Omawiane buty powinny być ponadto idealnie dopasowane pod względem rozmiaru. Do długości stopy należy zawsze dodać około 0,5 cm (w przypadku wersji zimowych 1,5 cm), tak aby w razie jej spuchnięcia lub założenia grubszych skarpet został zachowany bezpieczny luz.

Inne kluczowe czynniki wyboru

Buty taktyczne są przeważnie eksploatowane w wymagających warunkach terenowych, dlatego podczas ich zakupu zweryfikujmy szereg konkretnych właściwości. Liczy się m.in. przeznaczenie – na sezon letni albo zimowy. Egzemplarze z pierwszej kategorii odznaczają się niską cholewką i niewielką wagą, natomiast egzemplarze z drugiej dodatkowym ociepleniem oraz obecnością membrany (skutecznej bariery dla wilgoci). Na uwagę zasługuje również podeszwa, czyli element odpowiedzialny bezpośrednio za amortyzację i bezpieczne poruszanie się po rozmaitych nawierzchniach (kamienistej, błotnej, żwirowej, asfaltowej itp.). Najlepiej, jeśli jest stworzona z antystatycznego, wielowarstwowego poliuretanu i pokryta od spodu specjalistycznym bieżnikiem zapobiegającym poślizgowi. Oto pozostałe godne zainteresowania parametry:

  • zapięcie – na zamek bądź sznurowane (to ostatnie pochłania nieco czasu)
  • kolor – stonowany i maskujący (czarny, brązowy, beżowy, szary)
  • udogodnienia – usztywnienie w okolicy palców i na pięcie, wkładka antybakteryjna (ogranicza rozwój szkodliwych dla skóry drobnoustrojów)